شراره احقری
علی سیفی
کاربران آنلاین : 5418
کل کاربران : 70
بازدید امروز : 165
بازدید دیروز : 248
کل بازدید : 342928
آخرین بروزرسانی : 1397/10/22
سايت هاي مرتبط
مرکز همکاری های ترجمه دانش سازمان جهانی بهداشت
بنیاد پژوهش خدمات سلامت کانادا (CHSRF)
موسسه پژوهش های سلامت کانادا (CIHR)
ترجمه دانش (+KT)
پژوهش تا عمل دانشگاه مک مستر
Evidence-Informed Policy Network
Evidence Portal
SUPPORT Tools for evidence-informed health Policymaking
 
آرشيو اخبار
 
مقدمه رییس مرکز


ضرورت پرداختن به مقوله بهره‌برداري صحيح از دانش سلامت، استفاده مناسب از نتايج پژوهش‌هاي مختلف است كه عليرغم كمبود منابع پژوهش مانند بودجه و نيروي انساني انجام مي‌شوند و مي‌توان استفاده بسيار بيشتري از نتايج اين پژوهش‌ها به عمل آورد. بر اين اساس لازم است كه به نتيجه رسيدن پژوهش‌ها بسيار شفاف باشد و اطمينان حاصل شود كه به بهره‌برداري مي‌رسند.همچنين در سطوح مختلف تصميم‌گيري از متخصصين باليني تا سياست‌گذاران و مديران، برخي تصميم‌گيري‌ها بدون توجه به شواهد علمي موجود در سطح جهان بوده و يا در جريان استفاده از اين شواهد به بومي سازي آنها توجه نمي‌شود.
چشم‌انداز مركز اين است كه بتواند تصمبم‌گيري مبتني برشواهد را در حوزه سلامت ترويج نمايد، تا از پژوهش‌هاي انجام شده بهترين بهره‌برداري انجام شود.
حوزه وظايف مركز در راستاي انتقال دانش سلامت، برنامه‌ريزي براي انتشار نتايج طرح‌هاي پژوهشي و ايجاد كردن زمينه‌اي براي تغييرات رفتاري در ارائه كنندگان و دريافت كنندگان خدمات، مديران و سياست‌گذاران مي‌باشد. از سوي ديگر توليد شواهد علمي براي تصميم‌گيري مانند ارزيابي فناوري‌هاي سلامت، گايد لاين‌هاي باليني، تهيه policy brief و ... نيز در دستور كار مركز قرار مي‌گيرد.
توجه به ارتقاي كيفيت خدمات باليني ارائه شده نيز يكي از حوزه‌هايي است كه در سال گذشته با عنوان حاكميت خدمات باليني زير‌ساخت‌هاي لازم براي آن ايجاد شده و مي‌تواند در آينده با سرعت بيشتري بهبود كيفيت خدمات را سبب شود.
طي سال‌هاي گذشته بستر سازي مناسب براي تسهيل ترجمه دانش انجام شده است و با افزايش آگاهي و نگرش در سطح دانشگاه و شناسايي اولويت‌هاي مداخله كه انجام شده است، مي‌توان اميدوار بود كه با ورود به مرحله اجرايي سازي و عملكرد نتايج مطلوب حاصل گردد.
يكي از ابعاد مهم توجه به جايگاه بين‌المللي دانشگاه در اين زمينه در منطقه است كه فرصت بسيار مناسبي را براي معرفي دانشگاه و جمهوري اسلامي ايران در زمينه فعاليت‌هاي انتقال دانش بوجود آورده و زمينه فعاليت‌هاي بعدي را از جمله در زمينه دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت و منجر به مدرك ايجاد كرده است. بر اين اساس بستر محوريت دانشگاه علوم پزشكي تهران براي شبكه تصميم‌گيري مبتني بر شواهد وجود دارد و مي‌توان اميدوار بود كه با فعاليت‌هاي بعدي در اين زمينه، دانشگاه تهران عنوان مرجع علمي knowledge hub و مركز دانشي ترويج تصميم‌گيري مبتني بر شواهد در سطح منطقه تبديل گردد.
 

 

 

 


 
بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی
تعداد بازدید : 4047 تاریخ آخرین بروزرسانی : شنبه، 24 ارديبهشت 1390
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور
ثبت نام
عملكرد اطلاع رساني این پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟نتیجه >>
چهارشنبه، 3 بهمن 1397
لطفا گروههای خبری را که علاقمندید در آن زمینه ها برای شما ایمیل ارسال گردد را انتخاب کنید:آدرس ایمیل :
سیستمهای مدیریتی تارگان

Copyright © 2010 - tums.ac.ir Powered by targan.ir ®